Filtry kabinowe w samochodzie osobowym

Rodzje filtrów w samochodach osobowych

Poniższy artykuł jest skierowany do osób, które zaczynają dopiero swoją samochodową przygodę i traktuje o podstawach eksploatacji auta. Dokładniej przyjrzymy się w nim rodzajowi filtrów dla samochodowych osobowych. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie – co ile należy je wymienia?

W pierwszym rzędzie wymienia się zazwyczaj trzy podstawowe rodzaje filtrów samochodowych osobowych, które występują niemal w każdym silniku spalinowym. Oczywiście mowa tu o filtrach oleju, powietrza oraz paliwa.

Filtry powietrza.

Filtry powietrza – zapobiegają przedostawaniu się do silnika wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz, które mogą się dostać wraz z powietrzem. Gdy filtr powietrza będzie zużyty i nie będzie działał, jak powinien, to może dojść do uszkodzenia silnika. W sytuacji, kiedy samochód będzie eksploatowany w środowisku o dużym zapyleniu filtry powietrza ulegają szybszemu zużyciu, co oznacza, że trzeba je częściej sprawdzać i wymieniać. Przy zakupie nowych filtrów powietrza trzeba uważać, żeby wybrać filtry przeznaczone do typu silnika. Zły dobór filtrów powietrza może w negatywny sposób wpłynąć na moc silnika, a nawet spowodować jego awarie.

Filtry kabinowe.

Filtr kabinowy jest potrzebny w samochodzie, aby oczyszczać powietrze, które doprowadzane jest do kabiny samochodu. Zapobiega przedostawaniu się do kabiny szkodliwych dla człowieka gazów oraz pyłów z otoczenia. Długo niewymieniany filtr kabinowy  może powodować bardzo nieprzyjemny zapach w kabinie samochodowej, dlatego nie można o nim zapominać. Więcje na temat filtrów kabinowych dowiesz się na – http://pzlsedziszow.pl/filtry-kabinowe/

filtry paliwa.

Filtry paliwa odpowiadają za oczyszczanie paliwa ze wszelkich zanieczyszczeń mogących wpłynąć na pracę silnik. Rodzaj filtrów paliwa jest uzależniony od rodzaju silnika. Inaczej działają filtry przeznaczone dla silników benzynowych, a inaczej dla silników diesel. Podobnie inaczej wygląda ich wymiana i eksploatacja. W silnikach wysokoprężnych wg. wskazań producenta wymiana powinna nastąpić po około 20 tys. km. Natomiast w silnikach benzynowych zazwyczaj wymiana jest przeważnie zalecana od około 40 tys. – 60 tys. km.
Wymiana filtrów Kabinowych - narzędzia

Filtry Oleju.

Filtry oleju za zadanie ma separację wszelkich zanieczyszczeń z oleju, które powstają podczas pracy silnika oraz dużo wcześniej – podczas fazie produkcyjnej oleju. Od jakości dostarczanego do silnika oleju jest zależna jego poprawna praca. Dobre smarowanie silnika zapewnia jego jakość funkcjonowania.

Podsumowanie.

Powyżej przedstawiliśmy cztery rodzaje filtrów, które wykorzystuje się obecnie niemal w każdym samochodzie. Poprawna eksploatacja samochodu wymaga regularnej ich wymiany.

Polecamy również artykuł o samodzielnej wymianie filtrów:
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/samodzielna-wymiana-filtrow-ktore-mozemy-wymienic-samodzielnie/r0v67r

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *