Sprężarka tłokowa – zalety i działanie sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe są najstarszymi urządzeniami, które wykorzystuje się do tego, aby wytworzyć sprężone powietrze. Przed zakupem sprężarki tłokowej warto zapoznać się z jej mechanizmem działania, parametrami technicznymi oraz dowiedzieć się czegoś więcej o zaletach tego urządzenia.

Budowa sprężarki tłokowej

Głównym elementem budowy sprężarki tłokowej jest cylinder. Często zamiast określenia sprężarka tłokowa używa się też nazw sprężarka wyporowa lub kompresor tłokowy. Mechanizm wytwarzania sprężonego powietrza nie jest tutaj bardzo skomplikowany. Odpowiednia ilość powietrza pobierana jest z otoczenia, a posuwisty ruch tłoka zmniejsza ilość zassanego wcześniej gazu.

Wydajność urządzenia zależna jest przede wszystkim od wymiarów cylindra oraz stosunku ciśnień (tłoczonego do ssawnego).

Zalety sprężarki tłokowej

Sprężarki tłokowe cieszą się popularnością nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także w zakładach ślusarskich. Są też oczywistym elementem wyposażenia taśm produkcyjnych. W warsztatach zasilają między innymi takie urządzenia, jak grzechotki, szlifierki, wiertarki czy obrabiarki. Sprężarki tłokowe znajdują też zastosowanie w gabinetach dentystycznych.

Sprężarka tłokowa posiada szereg zalet, o których warto wiedzieć. Mimo tego że opierają się na starej regule działania, to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Przede wszystkim zapewniają wydajną oraz ekonomiczną pracę. Idealnie sprawdzają się w warsztatach samochodowych, a także serwisach ogumienia.
Jeśli zależy Ci na ekonomicznych i ekologicznych rozwiązaniach, to sprężarka tłokowa z całą pewnością będzie doskonałym rozwiązaniem. Wszystkie niezbędne narzędzia pneumatyczne, które usprawnią pracę w Twoim warsztacie znajdziesz w Machonline.pl: https://machonline.pl/5-sprezarki