Auto dostawcze

Części zamienne do ciężarówek – co najczęściej ulega zużyciu?

Auta ciężarowe z uwagi na swoje gabaryty i wagę przewożonych towarów ulegają większemu zużyciu niż samochody osobowe. Stała kontrola i regularne przeglądy stanu technicznego pozwalają zapobiec wielu kosztownym awariom. Z uwagi na specyfikę pracy ciężarówki, bez problemu można wskazać na elementy, które ulegają szybszej eksploatacji.

Awarie układów w autach ciężarowych

Opony należą do grupy części, które najczęściej ulegają zużyciu. Auto ciężarowe dziennie pokonuje wiele kilometrów, przewożąc towary o dużej wadze. Duże obciążenie wpływa więc na eksploatację ogumienia. Uszkodzenie opony podczas trasy wiążę się z z bardzo dużym opóźnieniem, dlatego też regularna kontrola jest w tym przypadku wskazana. Zwiększone zużycie jest również zależne od panującej temperatury. W okresie letnim zauważalne jest dużo większe zużycie. Przy temperaturze powyżej 30 stopni, rozgrzany asfalt zmiękcza opony, co wpływa na uszkodzenie bieżnika i ogumienia.

Zawieszenie i układ kierowniczy to również elementy, które mogą ulec uszkodzeniom. Z biegiem lat, mogą pojawić się nieszczelności, które wiążą się z awarią pompy wspomagania. Jeżeli podczas jazdy odczuwalne są opory czy hałasy na kierownicy, jest to sygnał, żeby udać się do serwisu.

Oprócz układów kierowniczych, systemy elektryczne również podatne są na usterki. Częstym problemem może być akumulator lub korozja kabli. Podczas intensywnej jazdy zużywa się także alternator lub występują problemy z regulacją jego napięcia.

W autach ciężarowym istotnym elementem, który często się zużywa są tarcze hamulcowe, klocki i sprzęgło. Na stan tych części wpływa styl jazdy, gwałtowne hamowanie czy sól na drogach podczas zimy. Regularne badania techniczne tych elementów jest niezwykle istotne nie tylko z uwagi na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo innych pojazdów na drodze.

Nowoczesne tiry, często wyposażone są w elektroniczne systemy powiadamiania o stanie pojazdu. Wcześnie wykryta usterka, może zmniejszyć ryzyko unieruchomienia pojazdu. Części zamienne do popularnych naczep MAN, DAF, IVECO czy VOLVO, znajdziesz w sklepie transport-podlasie: https://sklep.transport-podlasie.pl/.