Zamarznięte lusterko auta

Zanim wyjedziesz zimą w góry – przygotuj samochód!

Jazda po górskich drogach zimą może być bardzo trudna i niebezpieczna – trzeba liczyć się między innymi ze śliską nawierzchnią, opadami, uciążliwymi zaspami śniegu, ograniczoną widocznością oraz częstymi zachmurzeniami i zamgleniem. Jeśli wybierasz się zimą w góry – dowiedz się jak odpowiednio przygotować się do podróży.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zrezygnuj z pośpiechu – jeśli masz wybór między kilkoma trasami, wybierz tę, która sprawi jak najmniej kłopotów, nawet jeśli jest nieco dłuższa od innych. Mimo wszystko jednak w każdych warunkach i na każdej drodze w górach należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do pewnych zasad.

Zanim udasz się w podróż

Na kilka dni przed jazdą warto sprawdzić kilka elementów pojazdu w celu zapewnienia nie tylko komfortu podczas jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i uniknięcia wszelkich, możliwych problemów związanych z odpaleniem silnika, jazdą po grubej warstwie śniegu itd. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego zadbaj o wymianę opon letnich na zimowe. Przed wyruszeniem w podróż sprawdź ciśnienie każdej z nich. Natomiast już przed bezpośrednią jazdą sprawdź stan świateł i wycieraczek. To właśnie one odpowiadają za widoczność na drodze. Powinny więc sprawnie działać, sprawdź wszystkie światła i wymień żarówkę jeśli pod jakimś względem nie działa tak, jak powinna. Podobnie z wycieraczkami – dzięki nim mamy zapewnioną dobrą widoczność w trudnych warunkach spowodowanych deszczem, śniegiem lub mrozem. Wycieraczki w żadnych wypadku nie mogą być pęknięte czy zużyte do tego stopnia, że zostawiają smugi na szybach i nie czyszczą jej do końca. Przed podróżą sprawdź także ilość i stan wszystkich płynów – oleju, paliwa, spryskiwaczy czy chłodniczy i uzupełnij wszystkie braki. Jeśli zbliża się termin wymiany danego płynu najlepiej wymienić go wcześniej wraz ze wszystkimi filtrami. Dobrej jakości filtry, które przetrwają najgorsze warunki atmosferyczne znajdziesz tutaj. Powinno się także sprawdzić działanie akumulatora i wszystkich jego przewodów.

W drodze

Podczas jazdy warto natomiast mieć ze sobą łańcuchy śniegowe, które ułatwią przedarcie się przez grubą warstwę śniegu, oraz łopatę do odgarniania śniegu, która może okazać się bardzo pomocna, gdy będzie trzeba przejechać przez zaspę albo wykopać koła po ugrzęźnięciu. Przyda się także lina poliamidowa do wyciągania auta z rowu czy zasp. Zadbaj także o siebie i kup rękawice w sklepie alpinistycznym – pozwoli Ci to dłużej pracować na zewnątrz (w razie takiej potrzeby) i dzięki nim nie odmrozisz sobie palców. Jeśli jedziesz na narty kup odpowiednie uchwyty, które pozwolą Ci wygodnie przewieźć swój sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *