Wózek widłowy – niezbędny element twojego magazynu!

Podstawowym elementem mającym wpływ na funkcjonowanie każdego magazynu jest czynnik ludzki – wykwalifikowana kadra, która poprzez odpowiednie zarządzanie i sumienne wykonywanie swoich obowiązków wpływa na jego funkcjonalność. Kolejnym niezbędnym czynnikiem jest odpowiednie wyposażenie, aby pracownicy magazynów mogli bezpiecznie i wygodnie wykonywać swoje obowiązki potrzebują do tego dobrego sprzętu i narzędzi.

Wózek widłowy

Prace wykonywane w magazynach są bardzo zróżnicowane – począwszy od „lekkiej pracy papierkowej” na przenoszeniu ciężkich materiałów kończąc. Na szczęście w tym drugim przypadku mamy do dyspozycji przeróżne maszyny ułatwiające nam życie. Jedną z nich jest wózek widłowy, dający nam „nowe” możliwości – chociażby przenoszenie ciężkich materiałów w krótkim czasie, gdzie ta sama praca wykonywana przez człowieka zajęłaby znacznie dłuższą chwilę lub też byłaby niemożliwa do wykonania.

wózki widłowe toyota na sprzedaż

Sterowanie wózkiem widłowym wydaje się łatwe, wiele osób porównuje to z jazdą samochodem – nic bardziej mylnego! Sterowanie wózka obejmuje sterowanie układem jezdnym (ruchem wózka) oraz sterowanie masztem i widłami (obejmujące głównie trzy ruchy: 1. ruch podnoszenia i opuszczenia wideł, 2. ruch przechylania masztu od siebie i do siebie, 3. ruch przesuwania karetki z widłami w prawą i lewą stronę). Ponadto wózek widłowy jest znacznie zwrotniejszy od samochodu – często dokonuje się nim bardzo precyzyjnych manewrów na niewielkiej przestrzeni. Kierujący wózkiem musi również pamiętać o środku ciężkości obciążonego wózka, zakręt na dużej szybkości przy nieodpowiednim „usytuowaniu” ładunku może się skończyć wypadkiem!

Praca z wózkami widłowymi, z pozoru prosta – jest bardzo niebezpieczna, wiążę się to przede wszystkim z wspomnianym wyżej sterowaniem oraz dużą wagą przewożonych ładunków (często kilka ton). Ponadto przy podniesionym ładunku wózek jest niestabilny i operator musi kontrolować położenie środka ciężkości, aby nie dopuścić do przewrócenia się wózka. W związku z zagrożeniami związanymi z ta pracą do obsługi wózka widłowego musimy posiadać odpowiednie uprawnienia.

Podsumowując, dzięki wózkom widłowym możemy łatwiej, szybciej i z użyciem znacznie mniejszej siły przewozić na znaczne odległości różne towary.