samochód rajdowy

Pierwszy start w rajdzie

W Polsce rajdy samochodowe stają się coraz popularniejsze. Żeby pierwszy raz wystartować w rajdzie czeka nas długa droga. Ile kosztuje pierwszy start? I jakie warunki trzeba spełniać?

Na samym początku, warto podkreślić, że aby zacząć przygodę z rajdami trzeba należeć do Automobilklubu bądź Klubu Zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym. Dzięki członkostwu możemy rozpocząć przygodę z udziałami w Konkursowych Jazdach Samochodem. Udział w KJS-ach to niejako pierwszy etap naszej przygody z rajdami.

Warunki, które należy spełniać, aby wystartować w KJS to:

  • prawo jazdy kategorii B,
  • samochód, który jest sprawny technicznie i został dopuszczony do ruchu,
  • kask rajdowy,
  • apteczka,
  • zaufanego pilota.

Kwoty opłat wpisowych są różne. Zależą one przede wszystkim od organizatora i prestiżu wyścigu i wynoszą około 150 – 200 zł.

samochód podczas rajdów

Kask rajdowy jest niezwykle istotną kwestią i nie powinniśmy na nim oszczędzać. Ma nam uchronić głowę podczas nieszczęśliwego wypadku. Rajdy samochodowe to sport, który przede wszystkim związany jest z adrenaliną, ale i niebezpieczeństwem. Dlatego zadbajmy o swoje zdrowie. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

Samochód rajdowy

Oprócz zdolności samego kierowcy, jego precyzyjności i skupienia warto również podkreślić istotę naszego sprzętu, czyli samochodu rajdowego. Samochodem, który będzie służył nam podczas rajdów nie będzie przecież auto, którym poruszamy się na co dzień. Drogi nie zawsze są idealne, często jeździ się po leśnych parkingach czy innych mało używanych ścieżkach.

samochód rajdowy

Przed startem sędziowie sprawdzają nasze auto. Badają stan opon, a także działanie hamulca ręcznego. Bardzo ważne jest również posiadanie gaśnicy.

Samochód, którym chcemy się poruszać podczas zawodów nie może posiadać instalacji LPG, ponieważ regulamin KJS tego zabrania.

To tylko niektóre najważniejsze warunki, które powinien spełniać samochód przed pierwszym startem w profesjonalnym rajdzie. Więcej informacji o przygotowaniu samochodu rajdowego do startu znajdziesz na motorsport.2brally.pl.